BİZ KİMİZ?

Kısacası Movida’yız.

Biz Reklamcılar Derneği Üyesi, derneğimizin saptadığı kural ve standartlarda çalışan, bir tam hizmet ajansıyız. Bağımsızız, lokaliz, yaratıcıyız. Global düşünür, yerel hareket ederiz. Butik gibi çalışır, konfeksiyon gibi hizmet veririz. Nasıl ki  bağımsız İngiliz ajansları ve yeme, içme, eğlence, sanat merkezi Londra’da Soho’daysa biz de İstanbul’un benzer özelliklere sahip semti olan Nişantaşı’nda  ve Akkavak Sokak’ın hemen girişindeyiz. İki kattan oluşan ofisimiz reklam ajanslarının tarihi mekanı olarak da ün yapmıştır.

Dürin Ababay ve Visal Cumalı’nın 1990 yılında kurduğu Movida, 1994 yılında, günümüzde sektörün yaratıcı ustaları arasında gösterilen Oğuzhan Akay’ın katılımıyla Movida Plus MAP olmuştur. Visal Cumalı’nın 90’lı yılların sonunda sektörden ayrılmasıyla birlikte Movida, Dürin Ababay, Oğuzhan Akay ortaklığıyla bugünlere ulaşmıştır.

Sektörümüzün ortaklık yapısı en istikrarlı 5 ajansından biriyiz. Çok büyük markalar da yönettik, çok küçükleri de altyapıdan yetiştirip sektörlerine armağan ettik. Reklamcılığın her alanında deneyimliyiz. Kendi elemanlarımızı kendimiz yetiştiririr, Onları da zamanı gelirse kendi sektörümüze armağan ederiz. Bu anlamda bir okul sayılırız. Hızlıyız. Snop değiliz. İnandığımız fikrin arkasında dururuz. Ama en iyi işin reklamverenle ekip olunarak çıktığının da farkındayız.

Fildişi bir kulede oturmak istemediğimiz için şehrin kalbindeyiz. Tüketicinin nabzını duyacak kadar ona yakınız. Kimsiniz sorusuna bu nedenle aslında kısacası Movida yanıtını veriyoruz.

 

PEKİ MOVİDA NEDİR?

 

İspanya’da 36 yıl hüküm süren diktatör Franco’nun ölümüyle Madrid’de doğan La Movida kültür sanat akımının adıdır. Sözcük anlamı, harekettir. Bu ruhu sevmiş ortakları nedeniyle bu ad alınmıştır.

Reklamcılıkta Movida, bağımsız ve yaratıcı reklam hareketinin adıdır. Google da buna tanıktır. Yazıp kontrol edebilirsiniz. Müşteri içinse Movida, marka büyüten, bereket ve şans getiren anlamını taşır.

 

KONVANSİYONEL BİR AJANS MIYIZ, DİJİTALCİ MİYİZ?

 

Böyle bir ayırım artık yok. Çünkü biz reklamcıyız. Fikir adamlarıyız. Yaratıcı pazarlama iletişimi, mecra ayırmaz. Mecraya göre iş tanımı ise hiç yapılmaz. Markanın gereksinmesi neyse onu saptar, o kılığa girer, yaparız. Markayı harekete geçirir, hareketli markaların ise hızını, etkisini, tarzını belirleriz. TV filminden sinemaya, basın kampanyasına veya ilana, açıkhavadan radyoya, tanıtım videolarından advertoriallere, Twitter’da liste başı olacak hashtag’ten İnstagram, Snapchat, Scorp vb’de görsel paylaşıma, kurumsal kimlik çalışmasından basılı işlere, on-line kataloğa, broşüre, banner’a, web ve e-ticaret sitesi yapımına kadar her iş elimizden gelir. Hatta perakende sektörü deneyimimiz sayesinde in-store marketing’i de (mağaza içi pazarlama) iyi biliriz.
Finans, sigorta, basın ve TV sektöründe, ajans ömrümüzün yarısı kadar deneyimimiz olduğunu da söylemek gerekir.

Reklam sektöründe ise bir markaya en uzun süreli hizmet vermede ilk üçteyiz. Bunlardan biri olan Penti’nin halen her işini yapan, bu anlamda kendimiz için bir case study ve lovemark yaratan şu meşhur reklam ajansı biziz.

Yani bir marka mimarı ve inşaatçısıyız. Kısacası Movida’yız.

TAKIM

Oğuzhan Akay
Ortak / Yaratıcı Koç

Sektörün yaratıcı koçlarından... İletişim mezunu. Yine efsanevi bir ajanstan, Ajans Ada ekolünden gelme ve Güzel Sanatlar’cı. 9 kitaplı bir edebiyatçı. TV’ci, radyocu... Köşe yazarlığı bile var. RYD kurucularından ve Onursal Başkanı. Hem Reklamda Yaratıcılık yüksek lisans hocası, hem sektör eğitmeni... Çok şapkalı!

Dürİn Ababay
Kurucu Ortak

Eski bir gazeteci, efsane Nokta Dergisi’nin yazarlarından. Aynı zamanda bir hukukçu. Ama hepsinden çok, reklamcı. Dizi filmi yapımcılığı da var, müşteri ilişkileri uzmanlığı da. Tatlı dille ikna ustası. Stratejist savaşçı. İnsan suretli melek.

Gaye Ayık
Müşterİ İlİşkİlerİ Yönetmenİ

Leo Burnett kökenli, deneyimli, çok çalışkan bir müşteri ilişkileri yönetmeni... Hissedar. Hisleri, bilgisi, ilgisi güçlü reklamcı. Organizasyon dehası, iyi bir yönetici, sektörün deneyimli ismi.Elindeki markaları yarışçı ustalığıyla idare eden sürücü. Ajansın hard diski.

Denİz Akyıldız
Sanat Yönetmenİ

MÜGSF Grafik Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. 1994 yılında girdiği reklam sektöründe Marka, Lowe, Ali Taran, McCann gibi önemli ajanslarda çalıştı. ‘Omo-Kirlenmek Güzeldir’ kampanyası da dahil birçok Kristal Elma ve yurtdışında başarı ödülleri kazandı.

Tamamlanan Proje

Memnun Müşteri

Reklam Filmi

Kazanılan Ödül